Sündmuste kalender - 02-08-2017


Eesti Vabariik 100
Georg Lurich
Sündmuste kalender
E T K N R L P
 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31    
Tänased üritused
*Näitused
*Energiaauditi infotund
Nädala eelinfo
25. nädal
24. nädal
Ametlikud teated
*Infot rongi- ja bussiliikluse sõidugraafikute kohta
*Teade ruumi väljaüürimisest
Infoleht
Infolehtede arhiiv
Kasutajatele
Kasutajanimi:

Parool:

Pea mind meeles
Unustasid parooli?
Registreeru kasutajaks
Sotsiaalmeedia
Facebook
Koostööpartnerid

02-08-2017

02-08-2017 lisatud uudised

-uudis-:Tunne ennast ja veekogu!
-lisatud-:02.08.2017, 15:00
-sisu-:Käesoleval aastal on Eestis uppunud 20 inimest. Virumaal uppus veekogudes neli inimest, kõik Ida-Virumaal.

Suvi tähendab paljudele vaba aja veetmist looduses, vee ääres puhates. Kuidas veekogu ääres turvaliselt aega veeta?
 
Leia sobiv koht!
Ujuma mine alles siis, kui vee temperatuur on vähemalt 19-20°C, mõõtes ühe meetri sügavuselt. Ujumiskoha põhi peab olema liivane, tasane ja aeglaselt sügavaks minev. Jõgedes sobivad ujumiseks madalad, aeglase vooluga kohad. Ujumine karjäärides, kanalites, mudase vajuva põhjaga järvedes, kiirevoolulistes jõgedes, tiikides ja kohtades, kus vohavad vesikasvud, on ohtlik.
 
Valva lapsi!
Ole lapse kõrval isegi siis, kui ta on vees ujumisrõnga või madratsiga.
 
Tea oma võimeid!
Hea ujuja suudab peatuseta ujuda umbes kilomeetri. Kui Sa ei ole nii hea ujuja, siis on targem ujuda kalda poole või piki kallast. Vali nii sügav vesi, et seistes ulatuksid jalad põhja.
 
Väldi ujumist alkoholijoobes!
Alkoholi tarvitanuna ei suuda sa ujuma minnes oma võimeid objektiivselt hinnata - oled endas kindel, et suudad sel hetkel ujuda sama hästi kui kainena. Ujumisel on kindel rütm, kuidas käed ja jalad koos töötavad ja mis hetkel sisse-välja hingad. Purjus inimese liikumises pole mingit rütmi - sinu liigutused ei ole kontrollitavad, koordinatsioonihäirete tõttu võib vesi sattuda hingamisteedesse ja satud paanikasse.
 
Vette mine, ära hüppa!
Tihtipeale satuvad suplejad haiglasse, kuna said trauma vette hüppamise tagajärjel. Tundmatus kohas vette hüppamisel ei tea keegi, mis võib põhjas olla. Tumedas vees võivad märkamatuks jääda teravad kivid, kännud ja augud. Samuti ei teata vee sügavust ja põhja reljeefi ja hüpatakse peaga põhja, mille tagajärjel vigastatakse lülisammast. Vigastuse võib saada ka vales asendis vette maandumisel.
 
Veeõnnetuse korral hüüa appi!
Kui oled sattunud vees hätta, siis alati hüüa APPI! Kui oled väsinud ja tunned, et ei jõua enam kaldale ujuda, siis hüüa appi nii kõva häälega, kui suudad. Jää rahulikuks, rabeledes kulutad asjatult energiat ja väsid veelgi rohkem. Puhka vees rahulikult hõljudes, kui kallas on lähedal, siis proovi selleni ujuda.

Ohutut veekogude ääres viibimist!

Liina Järvi
Ida-Eesti Päästekeskuse ennetusbüroo nõunik 

*Jaanuaris leiti Vaivara vallas Mustanina külas Narva karjääri kanalist uppununa 67-aastane mees. Märtsi lõpus uppusid kaks inimest- Vaivara vallas AÜ Energeetikus maja juures kaevu kukkunud 50-aastane mees ning Lüganuse vallas Aidu karjääris lumesõidukiga läbi jää vajunud 56-aastane mees. Aprillis leiti Narvas veega täidetud kraavist 73- aastase mehe surnukeha.

-uudis-:Vaba Rahva Laul 2017 toimub Intsikurmus
-lisatud-:02.08.2017, 10:00
-sisu-:Laupäeval, 19. augustil toimub Põlvas Intsikurmu lauluväljakul isamaaline laulupidu Vaba Rahva Laul 2017.

Vaba Rahva Laul on erinevais Eestimaa paigus toimuv laulupidu. 19. augustil toimub see Intsikurmus ja esinejate seas on Ott Lepland, Airi Allvee, Boris Lehtlaan, Siiri Sisask, debüüdi teeb Carmen Joala. Veel astuvad üles Urmas Põldma (Estonia), Simo Breede (Vanemuine), Kalle Sepp, Mart Müürisepp, Oliver Leppik, Merilyn Sepp jt. Laval on üle tuhande koorilaulja üle Eesti.

Laulupidudega Vaba Rahva Laul tähistame igal aastal Eesti Taasiseseisvumispäeva, seekord 26-s. Eelmisel aastal toimus see Keila lauluväljakul.

Nende laulupidudega väärtustame eesti keelt ja meelt. Laulupeo kavas on eestikeelsed isamaalised ja muidu ilusad laulud. Laulupidude traditsiooniga avastame meie kodumaa ilusaid paiku, tunneme koos ühislaulmise väge ja saame jälle natuke paremateks inimesteks.


FIE Ülo Kannisto
Vaba Rahva Laulu idee autor ja korraldaja
Tel 515 4202