Uudised - Võivere tuulikus jahvatati lisaks ajaloole ka MTÜ-de kogemusi


Eesti Vabariik 100
Georg Lurich
Sündmuste kalender
E T K N R L P
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Tänased üritused
*Näitused
*Jumalateenistused
Nädala eelinfo
26. nädal
25. nädal
Ametlikud teated
*Infot rongi- ja bussiliikluse sõidugraafikute kohta
*Teade ruumi väljaüürimisest
Infoleht
Infolehtede arhiiv
Kasutajatele
Kasutajanimi:

Parool:

Pea mind meeles
Unustasid parooli?
Registreeru kasutajaks
Sotsiaalmeedia
Facebook
Koostööpartnerid

Võivere tuulikus jahvatati lisaks ajaloole ka MTÜ-de kogemusi

Lääne-Viru Arenduskeskuse eestvedamisel toimus 13. juulil Võivere tuulikus Lääne-Virumaa MTÜ-de kogemuskohtumine. Külalisi võtsid vastu MTÜ Võivere Tuuleveski eestvedajad Liivika Harjo ja Kalev Viiksaar.

Vihmaga ähvardanud ilmaprognoosist hoolimata kogunes suvisele MTÜ-de kohtumisele kakskümmend huvilist üle maakonna.


Esimesed huvilised on jõudnud MTÜde kogemuskohtumisele.
Foto: Marge Zaidullin 

Tuulik tervitas tulijaid juba kaugelt oma valevate müüride ja tumedate tuulikulabadega. Tuuliku õuel asub paekivisse müüritud ja klaasist püramiidiga kaitstud Struve meridiaanikaare mõõtmise Simuna-Võivere baasjoone otspunkt. Just selle pika ja keerulise nimega tähise juures avas Liivika meile oma MTÜ põnevat saamislugu.


Struve geodeetilise kaare Võivere punkt. Foto: Marge Zaidullin

Tuuliku kaunilt renoveeritud soklikorrusel tutvustas Liivika lähemalt astronoome ja geodeete F. G. W. Struvet ja C. F. Tennerit, UNESCO maailmapärandi nimekirja kantud Struve kaart ning maakera kuju ja suuruse mõõtmist aastatel 1816-1855. Tänapäevale kohaselt ilmestas ajaloo- ja kultuuripärandi tutvustamist puutetundlik ekraan ning tulevikus soovitakse külastajatele avada tuuliku kolm korrust koos temaatilise ekspositsiooniga. Lisaks ajaloole värskendati kohalolijate teadmisi ka matemaatikast ja geodeesiast. Ega just iga päev koosinus ja siinus jutuks tule!


Võivere tuulikus jahvatasid MTÜde eestvedajad seekord kogemusi.
Foto: Liivika Harjo

Kohtumise teisel poolel sättisime end taas tuuliku ikka veel rõõmsalt päikeselisele õuele istuma ning sõnajärje said kogemuskohtumisel osalejad, kes maakonna MTÜ-de koordinaatori Katrin Põllu sõbralikul ärgitamisel tutvustasid nii ennast kui ka oma MTÜ tegemisi. Nii saadi omavahel tuttavaks ja vahetati mõtteid-kogemusi projektide kirjutamisest ja nende elluviimisest. Ühiselt tõdeti, et MTÜ-del on sarnased rõõmud ja mured. Alustades sellest, et „projektimaailma“ sisseelamine võtab aega ja omaette süvenemist. Tõdeti ka, et ilma projektideta ellu ei jäädaks.

Liivika rääkis, muigega suunurgas, kuidas temas oli tema esimest projekti kirjutades imestust tekitanud sõna „abikõlblik“. Siis tundus see nii naljakas ja arusaamatu mõiste. Nüüd, ligi 30 projekti hiljem, on sellest saanud sõna nagu iga teinegi. Liivika arutles ka laiemalt teemal, kas kultuuripärandi eest hoolt kandmine saab olla vaid ühe MTÜ õlgadel või peab see olema riigi huvi. Eraelus naabervallas samuti oma MTÜ-d vedav Väike-Maarja valla arendusnõunik Katrin Selbak jagas enda mullust kogemust Hooandja ühisrahastusprojekti toel muusikaplaadi väljaandmisest. Järgi proovimist tasub kindlasti ka MTÜ Tumemaine Tuli eestvedajate Risto Kuke ja Vesta Rahuoja soovitus sponsorite kaasamiseks.

Mõtteid, mida kogemuskohtumisel osalenud tuulikuõuelt kaasa said:
• Elu on täis üllatusi ja võimalusi, mis võivad oodata sind kasvõi vana sireliheki all.
• Mõnikord on hea, kui kõik ei lähe nii nagu on planeeritud või projektitaotluses kirjutatud. Siis on aega ka oma vigadest õppida.
• Kui tunned väsimust ja soovid, et asjad kiiremini tehtud saaksid, siis tasub meenutada, et Srtuvel kulus 39 aastat, et alustatu lõpule viia.

Lääne-Virumaa MTÜ-de kogemuskohtumised kasvasid välja 2016. aasta vabaühenduste juhtide arenguprogrammist, kus kõik allakirjutanud samuti osalesid. Lääne-Viru Arenduskeskus soovis ka programmi väliselt anda maakonna ühendustele parem võimalus üksteisega tutvumiseks, soodustada omavahelist tihedamat läbikäimist, üksteiselt õppimist ja kogemuste vahetamist. Eelnevatel kogemuskohtumistel on külas käidud Roela käbikuivatis, Aasukalda Priitahtlikus Päästekomandos Viru-Nigulas ja MTÜ Viru Näputöö Seltsil Pajustis.

Täname kogemuskohtumisel osalenuid ning Kaarli Talu perenaist Kadri Kopsot maitsvate soojade leibade ja speltaküpsiste eest. Soovime tuult tiibadesse MTÜ Võivere Tuuleveski perele maailmapärandi säilitamisel ja edendamisel ning Lääne-Viru Arenduskeskusele ja Väike-Maarja vallale MTÜ-de ühistegevuse soodustamisel ja toetamisel.

Katrin Põllu,
Lääne-Viru Arenduskeskuse MTÜ konsultant

Katrin Selbak,
Väike-Maarja valla arendusnõunik

Liivika Harjo,
MTÜ Võivere Tuuleveski juhatuse liige