Sündmuste kalender - 18-04-2018


Eesti Vabariik 100
Georg Lurich
Sündmuste kalender
E T K N R L P
      1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30       
Tänased üritused
*Valla meistrivõistlused mälumängus
*Näitused
Nädala eelinfo
17. nädal
16. nädal
Ametlikud teated
*Infot rongi- ja bussiliikluse sõidugraafikute kohta
*Teade ruumi väljaüürimisest
Infoleht
Infolehtede arhiiv
Kasutajatele
Kasutajanimi:

Parool:

Pea mind meeles
Unustasid parooli?
Registreeru kasutajaks
Sotsiaalmeedia
Facebook
Koostööpartnerid

18-04-2018

18-04-2018 toimuvad üritused

-üritus-:*Näitused
-aeg-:18.01.2018 -kuni- 30.04.2018
-lisainfo-:Väike-Maarja vallamaja II korruse koridori seintel on avatud õpetaja Maie Lepiku kunstiringis maalimist harjutava Urve Salumäe tööde näitus.

Väike-Maarja raamatukogus on avatud näitus "Arhitektuur paberis ja paberist".
Info: Kristel Lehtme, tel 325 5034 

Simuna rahvamajas on avatud näitused: "Simuna Naisteklubi 100; Simuna raamatukogu 100"; "Eesti Vabariik 100 Simunas". Info: Auli Kadastik, tel 323 7217

Rakke kultuurikeskuses on avatud Tiiu Tagametsa maalide näitus. Tutvustus Info: Rene Põllumaa, tel 5569 2792 

Näitusi saab külastada asutuste lahtiolekuaegadel.

18-04-2018 lisatud uudised

-uudis-:Olete oodatud Georg Lurichi monumendi avamisele!
-lisatud-:18.04.2018, 21:04
-sisu-:22. aprilli keskpäeval avatakse Väike-Maarja keskväljakul legendaarse Georg Lurichi ausammas ja oma 142. sünniaastapäeval jõuab meie rahvuslik suurkuju sümboolselt tagasi koju – oma sünnikohta Väike-Maarjasse.

Läbi aegade on eestlaste meeltes mõlkunud mõte Lurichile monumendi püstitamisest. 22. aprillil saab see ammune soov teoks ja meie rahvuslikule legendile avatakse väärikas monument – 2,5 m kõrgune pronksi valatud Lurichi kuju seisab graniidist maakeral (Ø 180 cm), mis toetub sümboolsele graniitplaatidest maadlusmatile (kavandi autor arhitekt Kuno Raude, modelleerija skulptor Lembit Palm, pronksivalu AS Tormis Disain, kivitööd Kiviraidur OÜ) Monumendi aluseks on Amandus Adamsoni poolt loodud kuulsaim skulptuur Lurichist – 1903. aastal valminud "Tšempion".

„Ootame sel päeval Väike-Maarjasse rohkesti huvilisi ja kujundame Lurichi ausamba avamisest kogu Eesti ettevõtmise. Sellega kingime Eestile 100. sünnipäeva aastal Eesti Spordi Kuju. 22. aprillist – Georg Lurichi sünnipäevast võiks aga saada Eesti spordi päev. Päev, mil igal aastal arutada Eesti spordi asja ja kavandada Eesti spordile suundumusi,“ rääkis Väike-Maarja vallavanem Indrek Kesküla.

Monumendi avamispäeval avatakse uuesti Lurichi fenomen ning tuuakse Eesti praegusaja spordisangarite, tuntud isikute ja valla koolide õpilaste osavõtul erinevate tegevuste kaudu esile Lurichi mitmekülgse isiksuse erinevad tahud: maadlus, tõstmine, malemäng, spordiklubide asutamine, klaverimäng, karskusliikumine, tervisliku käitumise propageerimine.

Lurich valdas paljusid keeli ning 22. aprillil saab Lurichi vaimse suuruse ja kõnekunsti oskuse ühitada rahvusvahelise konverentsi „Emakeelne Eesti, emakeelne Euroopa III“ alguse, Wiedemanni keelepäeva ja Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaga ning istutada Väike-Maarja keeletammikusse tammepuu ka hea kõnemehe ja keelekasutaja Georg Lurichi auks.

22. aprillil kell 11.45-12.30 teeb Eesti Televisioon Väike-Maarjast Georg Lurichi ausamba avamiselt otseülekande, terveks päevaks on aga plaanitud huvitavaid ja sisukaid tegevusi.

Pärast ausamba avamist ja tammede istutamist suundutakse keeletammikust seltsimajja, kus päev jätkub asjakohaste ettekannetega ning kohtuvad nii vägi kui vaim – Lurich ja Wiedemann. Lurichi teemal räägivad spordiajakirjanik ja kunagine kange spordimees Paavo Kivine ning Lurichi fondi halduskogu liige Raul Rebane. Rahvusvahelise keelekonverentsi avapäeva ettekanded peavad F. J. Wiedemanni keeleauhinna tänavune laureaat Reet Kasik ja Emili kooli direktor Indrek Lillemägi.

Parkimisalad
Teesulud

Rohkem infot Georg Lurichi kohta: http://www.v-maarja.ee/?part=html&id=481  

22. aprilli päevakava:
10.00-11.00 Eesti spordisangarite ja teiste tuntud isikute kohtumine valla koolide õpilastega Väike-Maarja spordihoones.
11.45 – 12.30 Georg Lurichi mälestussamba avamine Väike-Maarja keskväljakul, ETV otseülekanne.
12.30 – Georg Lurichi ja F. J. Wiedemanni keeleauhinna 2018. aasta laureaadi Reet Kasiku nimipuude istutamine Väike-Maarja keeletammikusse                  
13.30 - kultuuriministri ja vallajuhtide vastuvõtt Väike-Maarja seltsimajas
Ettekanded seltsimajas:
14.30 - Reet Kasik, ettekanne „Emakeele väärtus“
15.00 - Indrek Lillemägi, ettekanne „Keelejõud ja koolivaim“
15.30 - Kohvipaus, virgutus
16.00 - Paavo Kivine, ettekanne „Eestlase Lurichi maailm“
16.30 - Raul Rebane, ettekanne „Kuidas sünnib Viru vägev?“
Vahepalu: Lurich, Wiedemann ja Väike-Maarja

Olete palutud ja oodatud osalema!

Ilve Tobreluts
Valla meediaspetsialist
329 5759

-uudis-:Pandivere Muusikafestival toob kevade imelisse Neffi mõisa
-lisatud-:18.04.2018, 12:00
-sisu-:Pandivere Muusikafestivali kevadkontserdid pakuvad juba sel reedel, 20. aprillil 2018 võimaluse osa saada kolmest erinevast ja erilisest kontserdist kaunis Muuga mõisas Lääne-Virumaal.

Pandivere Muusikafestival on uus festival, mis toob umbes kord kvartalis põnevaid artiste nii Eestist kui välismaalt Pandivere piirkonna põnevatesse kontserdipaikadesse. Esinejad on hästi valitud, erilised ja omanäolised, kuid pakuvad elamust ja kõnetavad võimalikult rohket ja erinevat publikut.

Muuga mõisa suurejoonelise kahekorruselise uusrenessanss-stiilis peahoone projekteeris Carl Timoleon von Neff 1866–1872 oma kunstikogu jaoks.

Tuntud kunstnikult pärinevad paljud Vene tsaarilosside, Peterburi, Moskva ja Londoni kirikute maalid, samuti Eesti talurahvast kujutavad olustikupildid. Mõisa vestibüülis asuv kahe marmorlõvi poolt valvatud helehallist carrara marmorist trepp on Vene keisri Aleksander II kingitus tema armukese maalimise eest. Marmortrepp viib tänagi külastajaid saali, kus uhke valge marmorkamina kohal on haruldane must madonna ja uste kohal paiknevad kunstnikust mõisahärra enda loodud maalingud.

Muuga mõis on tuntud ka kui Eesti kirjanik Eduard Vilde lapsepõlvekodu, kus ta oma esimesed triibulised sai. Viimati kogus mõis tuntust äsja linastunud filmi "Seltsimees laps" ühe peamise ja keskse võttepaigana.

Varasemalt on Muuga mõisas filmitud filmiajakirjanike poolt Eesti filmiajaloo kolme parima linateose hulka valitud Peeter Simmi "Ideaalmaastik" (1980).

Muuga mõis avab kontsedikülastajatele uksed kell 17 ning siis on võimalik tutvuda mõisaga ja veeta aega puhvetis. Festivali avakontsert algab kl 18 uue Soome akustilise duo PULKKINEN & MOISIO esinemisega. Tuntud tegijate Timo Väänäneni (laul, akustiline kitarr) ja Jukka Holmi (bändzo, mandoliin, kitarr ) repertuaaris on traditsiooniline Soome folk ning 80ndate ja 90ndate hitid . Nende eristuv stiil kombineerib autorilaulu, folgi, bluusi ja kantri elemente ning vihjed poprockile hoiavad muusika värske ja huvitavana. Timo Väänänen on varemgi Eestis esinenud ja oma musikaalsuse ja zharmiga siinset publikut võlunud ja andunud fännidki leidnud. Timo on proffessionaalne laulja, laulukirjutaja ja produtsent, kes on alates 80ndatest töötanud kümnete bändidega (näiteks Harmony Garden ja Imperia). Jukka Holm on andekas muusik ja uute suundumuste avastaja, kes on esinenud koos erilaadsete bändidega alates afrobiiti latinomuusikaga miksivast grupist Ismaila Sane’s Saisba kuni heavy metal bändini Coronary.

Kl 19:30 algaval teisel kontserdil astuvad üles MAUNO MEESIT ja TIIT KIKAS. Mauno Meesit, Eesti muusikaauhindadel auhinnatud ja nomineeritud muusik ja helilooja, on kirjutanud muusikat mitmele teleseriaalile ja teatrilavastusele ning teinud koostööd paljude Eesti ja välismaiste muusikutega. Avalikkuse tähelepanu alla tõusis ta elektroonilise muusika projektiga Sinine, millega ta on seni avaldanud kaks albumit Saksamaal.

Kaks aastat Berliinis elanud Meesit avaldas 2015. aasta kevadel esimese enda nime all ilmunud albumi "Closer", millega tutvustas oma loomingu uut minimalistlikku suunda. Samas vaimus on kirjutatud ka järgnevalt ilmunud "Varjudemaa" album ja hiljutine telesarja „Nukumaja“ muusika.

Kasutades efektiplokke, 1940. aastate mikrofone ja poognaga mängitud kitarre esitab Mauno Meesit minimalistlikke ja põhjamaiselt minoorseid instrumentaale.
Koos Meesitiga on laval Tiit Kikas viiulil. Kikas on olnud heliloojaks ja arranžeerijaks rohkem kui saja muusikaalbumi juures; loonud muusika enam kui kümnele filmile, telelavastustele ja raadiosaadetele; olnud helilooja ühele originaalmuusikalile; teinud muusikalisi kujundusi enam kui viiele teatrilavastusele. Kirile Loo plaat "Lullabies for Husbands", mille kaasprodutsendiks oli Tiit Kikas, jõudis Euroopa maailmamuusika edetabeli (European World Music Chart) kahekümne parima hulka.

Kl 21 algab kolmas kontsert ja lavale astub PROMETHEUS AND THE SATYRS (Kreeka / Suurbritannia). Seekordne peaesineja Prometheus and the Satyrs on Londonis sündinud Kreeka bänd, mis on Daemonia Nymphe laulja ja liidri Spyros Giasafakise kõrvalprojekt. Daemonia Nymphe on tuntud kreeka instrumente kasutav ja sealsest folkloorist mõjutatud maailmamuusikat esitav bänd, kes on teinud koostööd erinevate nimekate muusikutega, nagu Peter Ulrich (ex-Dead Can Dance), Dessislava Stefanova (London Bulgarian Choir), Psarantonis, Dimitra Galani, Alkinoos Ioannides and Louisa John Krol, kui nimetada neist mõned.

Prometheus and the Satyrs loob ja esitab muusikat, mis samuti põhineb suuresti kreeka folkmuusika traditsioonidel ja mütoloogial ning on hästi teatraalne. Bändi looming on tseremoniaalne, ühendades okultset ja maalähedast ning nende muusika kõla on nii iidne kui ka tänapäevane.

Laval on kolm suurepärast muusikut, kontrabass, akustiline kitarr, torupillid ja mõned põnevad kreeka instrumendid, nagu näiteks kreeka lüürad. Prometheus and the Satyrsi kaasahaarav muusika ei jäta kedagi ükskõikseks ja toob lõunamaist päikest meie põhjamaisesse kevadesse.

Lisainfot kontserdite kohta leiad kodulehelt http://pandiverefestival.eu , facebookist ja piletimüügikeskkonnast fienta.com. Müügil on nii kõigile kolmele kontserdile sissepääsu tagavad päevapiletid, kui ka igale kontserdile eraldi pääsmed. Festivali piletite eest kohapeal ja ka puhvetis saab arveldada ka pangakaartidega.

Pandivere muusikafestival on peale Rock Summerit taas esimene Eesti festival, millel on oma ainulaadne helisignatuur, mis kõlab iga bändi alguses ja festivalipäeva lõpus, aga ka festivali info- ja reklaamklippides. Helisignatuuri komponeeris Pandivere festivalile Briti muusik ja helilooja Matt Howden (Sieben), kes on korduvalt Eestis esinenud, ka Muuga mõisas.
KUULA HELISIGNATUURI SIIT -> https://youtu.be/xS4naOE6M9k

Festivali logo koondab endas olulisemad piirkonna tunnusjooned – paekivist ehitised, jõgede algused, omanäolise looduskeskkonna, sood, rabad ja põlismetsad.

Festivali toetab Euroopa Maaelu Arengu Põllumajandusfond. Leader tegevusgrupi PAIK ühisprojekti "Pandivere muusikafestival" veab MTÜ Tumemaine Tuli ja partnerid on MTÜ Muuga Maanaisteselts "Eha", MTÜ Venevere Haridus- ja Kultuuriselts ning MTÜ Võivere Tuuleveski.