Uudised - Alkohol, alaealised ja Volbriöö ei käi ühte sammu…


Eesti Vabariik 100
Georg Lurich
Sündmuste kalender
E T K N R L P
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Tänased üritused
*Näitused
*Energiaauditi infotund
Nädala eelinfo
25. nädal
24. nädal
Ametlikud teated
*Infot rongi- ja bussiliikluse sõidugraafikute kohta
*Teade ruumi väljaüürimisest
Infoleht
Infolehtede arhiiv
Kasutajatele
Kasutajanimi:

Parool:

Pea mind meeles
Unustasid parooli?
Registreeru kasutajaks
Sotsiaalmeedia
Facebook
Koostööpartnerid

Alkohol, alaealised ja Volbriöö ei käi ühte sammu…

Vaadates politseisündmuseid, hakkab paratamatult silma juhtumite hulk, kus alaealised on õigusrikkumiste toimepanemise ajal olnud alkoholijoobes. Paraku on paljud noorukid arvamusel, et eakaaslastega ajaveetmise juurde peaks käima ka alkohol, kuid tuletan meelde, et see ei ole õige – alkohol ja alaealised ei sobi kokku.

Rakvere linn. Alaealine tütarlaps tungis kallale teisele alaealisele neiule, rebides ta juukseid pidi maha pikali. Politsei alustas kriminaalmenetluse kehalise väärkohtlemise paragrahvi järgi. Selgus, et kuriteo toime pannud alaealaine oli alkoholijoobes.

Vinni vald. Kiirabile tuleb väljakutse selle kohta, et alaealisel noormehel on paanikahoog, noormehe arvates üritab keegi teda tappa. Selle käigus pööras noormees tütarlapse kodu pahupidi. Kiirabi toimetas noormehe haiglasse, kus tuvastati alkoholijoove. Politsei alustas alaealise suhtes väärteomenetluse Alkoholiseaduse järgi.

Rakvere vald. Juhtimisõiguseta joobes alaealine juhtis mootorsõidukit ning kui politsei tema juhitud sõiduki kinni pidas, ründas alaealine noormees politseiametnikku, lüües teda kahel korral jalaga vastu pead. Alustatud on kriminaalmenetlus nii alkoholijoobes sõiduki juhtimise kui ka vägivallatsemise osas võimuesindaja suhtes.

Tapa linn. Alaealine poiss kukub kortermaja kolmanda korruse rõdult alla. Alaealine toimetati haiglasse, kus tal tuvastati alkoholijoove.

Kõikide juhtumite puhul on läbivaks märksõnaks alkoholi tarvitanud alaealine. Olen veendunud, et kui asjaosalised ei oleks eelnevalt alkoholi tarbinud, oleks ka mainitud õnnetused ja seaduserikkumised olemata olnud.

Kohe-kohe on käes Volbriöö ning sellel õhtul avatakse justkui väljas viibimise hooaeg – minnakse grillima, korraldatakse väliüritusi ning kuna see on kevade esimene suurem pidude aeg, on liikvel palju rahvast. Politsei aga soovib meelde tuletada, et alkohol on alaealistele keelatud ka sellel ööl.

Alkoholiseaduses kehtestatud vanusepiirang ei ole pelgalt kiusu pärast, vaid siiski noorte endi heaolu ja turvalisuse kaitseks. Alkohol mõjutab inimeste mõtte- ja analüüsivõimet ja aeglustab reaktsioonikiirust. Seetõttu on alkoholijoobes alaealisel suurem oht langeda kuriteoohvriks, samuti on suurem tõenäosus, et pannakse toime ise kuritegu.

Tuletan täiskasvanutele meelde, et ärge andke, pakkuge ega ostke alaealistele alkoholi, sest just sealt võib veerema minna lumepall, millel on kurvad tagajärjed. Lapsevanematel soovitan, et suhelge rohkem oma lastega ja tundke huvi nende tegemiste vastu. Noortele soovitan kainet mõistust ja targalt tehtud valikuid!

Kristi Fuchs
piirkonnavanem