Uudised - Väike-Maarja raamatukogu esisel avati mälestuspink Erich Meerjale


Eesti Vabariik 100
Georg Lurich
Sündmuste kalender
E T K N R L P
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Tänased üritused
*Näitused
*Jumalateenistused
Nädala eelinfo
26. nädal
25. nädal
Ametlikud teated
*Infot rongi- ja bussiliikluse sõidugraafikute kohta
*Teade ruumi väljaüürimisest
Infoleht
Infolehtede arhiiv
Kasutajatele
Kasutajanimi:

Parool:

Pea mind meeles
Unustasid parooli?
Registreeru kasutajaks
Sotsiaalmeedia
Facebook
Koostööpartnerid

Väike-Maarja raamatukogu esisel avati mälestuspink Erich Meerjale

Eile koguneti Väike-Maarja raamatukokku meenutama siin kolm aastakümmet raamatukogu juhatanud Erich Meerjat. Raamatukogu esisel avati mälestuspink tekstiga: Erich Meerja (07.01.1931 – 13.06.2005) – Väike-Maarja põline raamatukoguhoidja, kodu-uurija ja luuletaja.Raamatukogu direktor Irma Raatma ütles mälestuspingi avamisel, et Väike-Maarja raamatukogu on juba ammu soovinud jäädvustada oma kõige teenekama juhataja Erich Meerja mälestust. Kui mõni aasta tagasi hakati Eesti eri paigus avama mälestuspinke, tekkis mõte jäädvustada sel moel ka Erich Meerja mälestus. Nüüd siis jõutigi mälestuspingi avamiseni.

Haridus- ja kultuuriosakonna juhataja Aare Treial meenutas, et mäletab Erich Meerjat hästi oma lapsepõlve ja kooliajast – pikk, mustas ülikonnas, valge särk ja tume lips. „See pink on austusavaldus inimesele, kes on omal ajal ja omal kombel mõjutanud väikemaarjalaste lugemishuvi ja kultuuriväärtusi. Usun, et see pink on hea koht istumiseks, kirjanduse, kultuuri ja elu üle mõtisklemiseks,“ ütles Aare Treial.Soliidse ja väärika pingi valmistas Sven Kesler. Pingi avamise juures laulsid Väike-Maarja lasteaia lapsed Sirje Sõnumi juhendamisel.Pärast pingi avamist siseneti raamatukokku, kus raamatukogu 111. sünniaastapäeva kringli juures esitas Irma Raatma Erich Meerja tegevuse kohta väga huvitava ja põhjaliku ülevaate. Loeti Erich Meerja luuletusi ja meenutati tema mitmekülgset panust siinsesse kultuurilukku. Sündmusel osales ja luges isa luuletusi ka Erich Meerja tütar Maie Kaja.

Raamatukogu nõukogu esimees Juta Haasma meenutas oma tutvumist Erich Meerjaga neil aegadel, mil ta Väike-Maarjasse elama asus. Just Meerja oli tema teejuhiks Väike-Maarja kultuuriloo sügavustesse. Erich Meerja tutvustas teda ka siinse kodu-uurimise raudvara Eduard Leppikuga.

Oma aastakümnete taguseid mälestusi ühistest ettevõtmistest Erich Meerjaga jagas tosin aastat Väike-Maarja kuluurielu vedanud Harry Veldi.Muheda moega Erich Meerja oli oma töös laialt hinnatud ja austatud. Tal on ilmunud kuus luulekogu: „Tagasivaade“ (1990), „Ilmavaatleja“ (1995), „Mäe kutse“ (1998), „Liivakella helin“ (2001), „Päevaring ja tähekiir" (2003), „Õunapuud üle aia“ (2005). Ta avaldas arvukalt artikleid ja nupukesi kohalikest sündmustest, aga ka arvamuslugusid, olukirjeldusi. Ta on uurinud ja publitseerinud kodu- ja kultuurilugu juba 1950. aastate lõpust, kui alustas selle kogumise ja bibliografeerimisega.

Koos mõttekaaslase Ilmar Isopiga kirjutas ta estraadikuuldemängu „Rohi mitme häda vastu“, mis oli esimest korda eetris 02.05.1963. a. Režissöör Kaarel Toom; muusikaline kujundaja Arne Oit; osades: Eino Baskin, Jüri Järvet, Alfred Rebane, Katrin Välbe, Laine Mesikäpp, Karl Kalkun, Endel Simmermann, Ants Jõgi, Astrid Lepa, Leida Aru, Ellen Tõkke, Jaanus Orgulas, Tõnu Aav, Ants Korv, Erich Jaansoo, Uno Leies. Kuuldemängu on võimalik ERR arhiivist ka täna kuulata.

Erich Meerja, Väike-Maarja põline raamatukoguhoidja, luuletaja ja kodu-uurija (*.pdf)

Ilve Tobreluts
Valla avaliku teabe ja spordiosakonna juhataja
329 5759