Uudised - Rukkimaarjapäeval peeti Simunas suurt rukkilõikuse päeva


Eesti Vabariik 100
Georg Lurich
Sündmuste kalender
E T K N R L P
 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31    
Tänased üritused
*Näitused
*Filmiõhtu Väike-Maarja seltsimajas
Nädala eelinfo
21. nädal
20. nädal
Ametlikud teated
*2018. aasta hajaasustuse programm on avatud 9.04-11.06
*Infot rongi- ja bussiliikluse sõidugraafikute kohta
*Teade ruumi väljaüürimisest
Infoleht
Infolehtede arhiiv
Kasutajatele
Kasutajanimi:

Parool:

Pea mind meeles
Unustasid parooli?
Registreeru kasutajaks
Sotsiaalmeedia
Facebook
Koostööpartnerid

Rukkimaarjapäeval peeti Simunas suurt rukkilõikuse päeva

Rukkimaarjapäeval, 15. augustil pidasid Eesti Rukki Selts ja Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda Simunas rukkikuningas Hans Kruusamägi põllul pidulikku rukkilõikuse päeva.
Hans Kruusamägi külvas eelmisel aastal Eesti Vabariigi 100. aastapäevale pühendatud ülemaalise aktsiooni "100 rukkipõldu ja miljon juubelileiba Eestile!" esimese rukkipõllu ja lõikab esimesena ka saagi.

Eelmise aasta 3. juunil sõlmisid Eesti Rukki Selts, Eesti Põllumeeste Keskliit, Tartu Mill möldrite esindajana ja Leibur leivatootjana Äntus rukkikuningas Hans Kruusamägi valdustes toimunud rukkikuningriigi päeval neljapoolse koostööleppe, sooviga hoida elus eesti rukkikultuuri, rukki kasvatamise, tarbimise ja aretamise traditsioone, pärandades ka uutele põlvkondadele austuse leiva ja leivavilja vastu ning teha sellega ühtlasi omalaadne ja maitsev juubelikingitus Eestile.

Leppega püüti saavutada, et vähemalt sada rukkikasvatajat kõigist Eesti maakondadest külvaks 2016. aastal põllutäie rukist. Seda saaki kasutavad veskimehed leivajahu tootmiseks ning kodumaisest, 2017. aasta uudseviljast küpsetatud rukkileib jõuab Juubelileiva nime all tarbijateni.


Rukkikuningas Hans Kruusamägi järel ja Väike-Maarja pasunakoori helide saatel on rukkilõikuse päeva avarongkäik teel rukkihakkide juurde

Pidulikku rukkilõikuse päeva avades sai Hans Kruusamägi rõõmsalt tõdeda, et aktsiooniga liitusid kõik Eesti maakonnad ning eelmise aasta kokkuleppes loodetud 100 rukkipõllu asemel külvasid põllumehed koguni 134 rukkipõldu. „Kes siis veel, kui mitte meie oma põllumehed, peaksid seda tegema ja millal siis veel, kui mitte oma riigi suure juubeli puhul, teadvustame endale seda kultuuri ja neid tavasid, mida on aastasadade jooksul siinmail austatud ja mis on olnud meie rahva elujõu allikaks. Rukkileival on selles asendamatu koht! Kui kõik see vili õnnestuks neilt põldudelt kadudeta koristada, saaks sellest küpsetada mitte miljon vaid ehk isegi kümme miljonit rukkileiba. Loodame, et nüüd teeb ka loodus omapoolse kingituse Eestile ja tuleb üle aegade parim rukkisaak,“ rääkis Hans Kruusamägi. 

Kruusamägi ütles, et rahvapärimuse järgi peaks rukkimaarjapäevaks rukkilõikus olema juba tehtud ja pool tuleva aasta saagistki külvatud. „Täna peame aga tunnistama, et vara on veel lõikusega isegi alustada. See kinnitab niigi teada tõde, et põllumees elab ja tegutseb looduse meelevallas. Rukki kasvatamine on aga tänases Eestis veelgi tundlikum teema. See seostub rohkem patriotismi ja traditsioonidega kui majanduslikult tulusa ettevõtlusega. Et meie põldudelt ei kaoks maailma vanim kultuursort Sangaste ja et meie rahvas ikka oma armastatud musta leiba saaks süüa, tuleb ka rukist külvata ja lõigata,“ ütles rukkikuningas.

Maaeluminister Tarmo Tamm rääkis oma tervituskõnes, et kui riigis moodustatakse uus valitsus, siis ei ole maaeluministri portfell just kõige ahvatlevam, aga kui nüüd siin põlde ja põllumehi vaadata, siis – ühelgi teisel ministeeriumil pole vastu panna sellist rikkust kui on maal. Ta tänas rukkikasvatajaid kultuuri ja ajaloo edasikandmise eest.

Eesti Rukki Seltsi asepresident Ester Šank luges ette rukkiseltsi patrooni, president Arnold Rüütli tervituse. Rüütel meenutas oma pöördumises ammust rukkilõikust oma isatalus, tunnustas rukkiseltsi tänuväärset tööd ja soovis, et rukkileib asuks meie toidulaual ikka aukohal.

Väike-Maarja vallavanem Indrek Kesküla ütles oma tervituskõnes, et kui me positsioneerime end geograafiliselt, siis asume Pandivere kõrgustikul, mis ütleb teadjale, et siin on viljakad mullad. Kui aga vaatame rahvakalendrit ja meie omavalitsuse nime, võime öelda, et oleme rikkad – maarjapäevi on rahvakalendris neli: paastumaarjapäev, heinamaarjapäev, rukkimaarjapäev ja ussimaarjapäev.

„Rahvatarkus teab kõnelda, et rukkimaarjapäeval vesi jaheneb, konna suu “jääb kinni” ja õuntele tuleb maitse, kui aga külikured sel päeval kõrgelt lendavad, on oodata pika rukkikõrre kasvu. Teame ka, et linnas jõuab leib lauale supermarketist – mis salata, eks põlluharimisoskused hakkavad noortest kaugenema ning meil tuleb neid üha rohkem meelde tuletada ja väärtustada. Samas on igati positiivne, et viimasel ajal on koduleiva küpsetamine saanud heaks tavaks paljudes noortes peredes. Soovin Eesti Rukki Seltsile ja rukkikuningale jõudu rukki kasutamise populariseerimisel,“ ütles Kesküla ja avaldas lootust, et täna lendaks kured kõrgelt, mis tähendaks head viljasaaki ning aitaks kaasa miljoni rukkileiva kinkimisele Eesti Vabariigi tähtsaks juubeliks.

Tervitussõnu laususid veel Saida farmi juhataja Juhan Särgava ja Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja juht Roomet Sõrmus.


Ühisel jõul ja nõul püüti rukkivihud hakki seada.

Toimusid näitlikud tegevused – saadi aimu erinevate aegade rukkilõikustöödest põllul ja asjakohastest tööriistadest. Põllumajandusmuuseumi direktor Merli Sild ja vanemteadur Ellen Pärn õpetasid rukist lõikama ja vihke siduma ning neid hakkidesse seadma. Teri aga rukkipeadest seekord kätte saada ei õnnestunudki – rukki küpsemiseks kulub sel aastal veel tõenäoliselt aega.

Tehti kokkuvõtteid ja tänati parimaid. Rukkiseltsi president Vahur Kukk andis silmapaistvamatele rukki kasvatamises osalevatele põllumeestele, suurimail pindadel Sangaste rukki kasvatajatele ja koostööpartneritele üle meened, esinedes Tormast võrsunud Carl Robert Jakobsoni auks Torma kihelkonna rahvariietes. Tunnustatute seas oli ka meie valla Kaarli talu.


Tarapitalased suurel rukkilõikuse peol. Foto: 3 x Ilve Tobreluts

Pidulikul rukkilõikuse päeval mängis Väike-Maarja pasunakoor, teemakohaste esinemistega astus üles tantsuselts Tarapita, päeva juhtis Mare Taar.

Söögitelgis said pidulikul rukkilõikuse päeval osalenud lõunasupi kõrvale maitsta mitut sorti rukkileiba ja piima.

Eesti Rukki Seltsi, Eesti Põllumeeste Keskliidu, Tartu Milli ja Leiburi koostööleppe tulemusel valmiv esimene Juubelileib lõigatakse pidulikult lahti tänavu 17. novembril Eesti Rahva Muuseumis toimuval põllumajandus-kaubanduskoja lõikuspeol.

Ilve Tobreluts
valla avaliku teabe ja spordiosakonna juhataja
329 5759