Uudised - Väike-Maarjas avati Georg Lurichi ausammas


Eesti Vabariik 100
Georg Lurich
Sündmuste kalender
E T K N R L P
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Tänased üritused
*Näitused
Nädala eelinfo
25. nädal
24. nädal
Ametlikud teated
*Infot rongi- ja bussiliikluse sõidugraafikute kohta
*Teade ruumi väljaüürimisest
Infoleht
Infolehtede arhiiv
Kasutajatele
Kasutajanimi:

Parool:

Pea mind meeles
Unustasid parooli?
Registreeru kasutajaks
Sotsiaalmeedia
Facebook
Koostööpartnerid

Väike-Maarjas avati Georg Lurichi ausammas

22. aprillil 2018, Georg Lurichi 142. sünniaastapäeval avati Väike-Maarjas ausammas meie rahvuslikule suurkujule – 2,5 m kõrgune pronksi valatud Lurichi skulptuur seisab graniidist maakeral (Ø 180 cm), mis toetub graniitplaatidest maadlusmatile. Sellega jõudis maadluslegend ja meie rahvusluse üks olulisi alustalasid Georg Lurich sümboolselt tagasi koju – auväärsele kohale oma sünnipaiga südames.Monumendi aluseks on võetud Amandus Adamsoni 1903. aastal Lurichist loodud skulptuur „Tšempion". Ausamba kavandi autor on arhitekt Kuno Raude, modelleerija skulptor Lembit Palm, pronksivalu AS Tormis Disain, kivitööd Kiviraidur OÜ ja Eero Vainikka (Sorvikivi OY, Soome) ning avaliku ruumi eskiislahenduse töötas välja Kamp Arhitektid OÜ.Kuju avamisel esinesid kultuuriminister Indrek Saar ja Väike-Maarja vallavanem Indrek Kesküla. Ausambalt eemaldasid katte olümpiavõitjad Jaan Talts ja Jaak Uudmäe.


Fotod: 3 x Martin Lätt

Avamisel küsis spordireporter Tarmo Tiisler noore ja eduka kümneaastase Väike-Maarja maadluspoisi Virgo Raja käest, et kui tema oleks Lurich, siis mida ta Eesti rahvale ütleks?

Virgo vastas selle peale varmalt: „Ma arvan, et Lurich ütleks, et kui juba mina suutsin, siis suudate teie ka!“

„Väärikas monument meie rahvuslikule suurkujule valmis väga paljude osapoolte ühise koostöö tulemusena. Aitäh kõigile, kes ausamba püstitamise korraldamisele kaasa aitasid! Georg Lurichi monument – Eesti Spordi Kuju – on meie, eestlaste, ühine kingitus Eestile 100. sünnipäeva aastal. See on meie rahva lugu,“ ütles vallavanem Indrek Kesküla.

Ausamba avamisel esinesid Virumaa Poistekoor ja Väike-Maarja Pasunakoor.

Pärast ausamba avamist suunduti Väike-Maarja keeletammikusse, kuhu lisandus kaks tammepuud. Spordisangarid istutasid hea kõnemehe ja keelekasutaja Georg Lurichi tamme ning oma nimipuu istutas F. J. Wiedemanni keeleauhinna tänavune laureaat Reet Kasik.Fotod: 2 x Ilve Tobreluts

Päev jätkus Väike-Maarja seltsimajas kolmepäevase rahvusvahelise konverentsi „Emakeelne Eesti, emakeelne Euroopa III“ avapäeva ettekannetega. Kohtusid nii vägi kui vaim – Lurich ja Wiedemann. Lurichi teemal rääkisid kunagine kange spordimees, spordiajakirjanik ja esindusliku raamatu „Lurich“ autor Paavo Kivine ning Lurichi fondi halduskogu liige Raul Rebane. Keelekonverentsi avapäeva ettekanded pidasid F. J. Wiedemanni keeleauhinna laureaat Reet Kasik ja varasem Väike-Maarja gümnaasiumi eesti keele õpetaja, praegune Emili kooli direktor Indrek Lillemägi.

Fotod:
 • Georg Lurichi ausamba avamine. Fotod: Martin Lätt
 • Georg Lurichi ja Reet Kasiku nimipuude istutamine keeletammikusse. Fotod: Martin Lätt
 • Konverents "Emakeelne Eesti, emakeelne Euroopa III". Fotod: Martin Lätt

  Konverents „Emakeelne Eesti, emakeelne Euroopa III“ jätkus 23. ja 24. aprillil Rakvere reaalgümnaasiumis.

  Ilve Tobreluts
  valla meediaspetsialist
  329 5759