« Tagasi

Emumäe puukujude alleelt eemaldati lagunenud skulptuurid

Pandivere kõrgustiku kõrgeimas tipus paiknev Emumäe puukujude allee, mis rajati 2012. aastal ja mida 2019. aastal põhjalikumalt renoveeriti, laguneb ilmastikuolude ja vahel ka „inimkäte" toetusel. 

Vallavanem Indrek Kesküla sõnas, et pärast Rakke ja Väike-Maarja valla sundliitmist 2017. aastal on Emumäe torni viiva teeääre meisterdused Väike-Maarja valla hallata. Turistide pilke püüdnud skulptuuride olukord on ajas muutunud. Hoolimata autoritelt tellitud suurematele korrastustöödele ja õlitamistele hakkab vihma, päikese ja lume käes seisev puu ikkagi lõpuks kõdunema.

„2019. aastal läks kujude renoveerimine Väike-Maarja vallale maksma viis tuhat eurot, 2020. aastal juurikate värske väljanägemise säilitamiseks õlitamine 600 ja 2021. aastal 650 eurot," loetles Kesküla numbreid. 2022. aastal järjekordset õlitushooldust ei tellitud, kuna mõned kujud olid juba ümber kukkunud ja ei näinud kõige esteetilisemad välja. Vallavalitsus tegi ettepaneku valla haldusteenustele need võimalusel uuesti püsti panna. Kahjuks avastati, et kõiki kujusid ei saagi püsti tõsta, sest loodus oli teinud juba oma töö – mullaga kokku puutunud osad olid läbi mädanenud. Kujusid ei jäetud maha mädanema, vaid need võeti Emumäelt kaasa, et need edasi ei mädaneks ning ei riivaks külastajate vaadet.

Lisaks puukujude alleele on vallavalitsus kolme aasta jooksul (2018. aastast) Emumäe arenduseks järjepidevalt panustanud u 75 000 eurot. Eelmisel suvel näiteks värviti üle Emumäe vaatetorn, suve hakul said paika uued infotahvlid ja matkaradade viidad. 2021. aastal laiendati parklat ja paigaldati uus varjualune. Vaatetorni juurde on ehitatud välikäimla ja koostöös MTÜga Emumäe Arenduskeskus valmis kaks erineva raskusastmega seiklusrada. Oluline investeering, mis Emumäele tehti, oli elektriliitumise väljaehitamine (kokku elektritöödele u 32 000 eurot). Sellega said likvideeritud senini püsinud kitsaskohad ürituste läbiviimiseks kui ka külastajatele näiteks infopunktis jäätise müügi korraldamiseks.

Puukujude allee avati 2012. aastal. Kujude autorid on kunstnikud Hando Kuntro ja Piret Smagar. Kõik skulptuurid on valmistatud kohalikust puidust, kändudest ja looduslikust materjalist.

Kujude allee loomiseks kirjutas Rakke vald projekti ning ettevõtmiseks saadi 2012 a toetust LEADERi programmist 2600 eurot ja kokku maksis projekt Rakke vallale u 3500 eurot. 2021. aastal lisandus täiendav skulptuur, mille tellijaks oli MTÜ PAIK.