« Tagasi

Noored klassikalised lauljad kõlavad vokalistide konkursil

Tänavune Väike-Maarja muusikafestival loob klassikalise muusika õhustiku läbi Vello Jürna nimelise vokalistide konkursi 23.–27. novembrini. Sündmuse kaks peamist kontserti leiavad aset Väike-Maarja seltsimajas 26. ja 27. novembril. Kontserdid on publikule avatud ja tasuta, otseülekandena on neid võimalus kuulata ka veebis.

Rahvusvahelisel muusikapäeval, 1. oktoobril lõppes registreerumine Vello Jürna nimelisele vokalistide konkursile. Noorte klassikaliste lauljate erialase taseme tõstmiseks ellu kutsutud konkursile registreerus 21 lauljat.

Helifailide põhjal tegi konkursi žürii 10. oktoobriks valiku ja I voorus laulab 18 noort lauljat (seitse sopranit, viis metsosopranit, kaks tenorit, kaks baritoni, kaks bassi): Brigitta Listra (metsosopran), Karmen Kõrnas (sopran), Yena Choi (sopran), Brett Pruunsild (bariton), Eva Maria Shepel (metsosopran), Keiti Strömqvist (metsosopran), Joonas Käsper (bariton), Triin-Eliis Süld (sopran), Rael Rent (metsosopran), Annabel Soode (sopran), Kristjan Häggblom (bass), Kadi Jürgens (metsosopran), Sonja Herranen (sopran), Merit Kraav (sopran), Yixuan Wang (tenor), Tambet Kikas (bass), Nikola Gracanac (tenor), Kadri Kõrvek (sopran).

Osalejate seas on nii Eesti kodanikke kui ka Eestis alaliselt elavaid ning õppivaid välismaalasi. Lauljaid on Eestist, Soomest, Koreast, Serbiast ja Hiinast. Tänavune žürii on koosseisus: Lauri Vasar (bass-bariton), Gundula Hintz (metsosopran ja laulupedagoog, Saksamaa),  Monika-Evelin Liiv (metsosopran). Konkursi avamine ja esinemisjärjekorra loosimine toimub 23. novembril Tallinnas. Järgmisel päeval, 24. novembril toimub konkursi I voor Eesti muusika- ja teatriakadeemias. II voor ja lõppkontsert toimuvad 26. ja 27. novembril Vello Jürna kodukohas, Väike-Maarja seltsimajas.

Konkursi kavas tuleb osalejatel esitada ooperiaariaid ja soololaule, kõik voorud on klaveri saatel ja toimuvad publikule avatud kontsertidena. Lauljaid saadavad pianistid Auli Teppo (rahvusooper Estonia), Ave Wagner (Eesti muusika- ja teatriakadeemia, rahvusooper Estonia) ja Hans-Otto Ehrström (Soome rahvusooper). Konkursi auhinnafondi 3000 € on välja pannud Väike-Maarja vallavalitsus ja eraisikutest ning ettevõtjatest kultuuritoetajad. Preemiad jagunevad: I koht – 1500 €, II koht – 1000 €, III koht – 500 €. Eriauhind on parimale Eduard Tubina laulu esitajale. Eriauhinnad panevad välja ka rahvusooper Estonia, teater Vanemuine, Promfest - Klaudia Taevi nim konkurss ja Eesti kontsert.

Žürii esimees Lauri Vasar: „Andsin nõusoleku Vello Jürna nimelise konkursi žüriis osaleda, kuna tundsin Vellot ka isiklikult, ja mu meelest on see konkurss üks väga ilus idee! Õppisime mõlemad Velloga mõnda aega koos Ivo Kuuse juures laulmist. Mul on siiani meeles Vello imeilusa tämbiga hääl ja tema tohutult soe ja armas naeratus."

Vello Jürna nimeline vokalistide konkurss võimaldab nii karjääri alustavatel noortel kui ka juba kogemusi omandanud lauljatel ennast proovile panna ja jälgida kolleegide arengut kontserdi olukorras. Korraldajad on seadnud eesmärgiks julgustada konkursante osa võtma ka rahvusvahelistest konkurssidest, tõsta vabariiklike vokalistide konkursside korraldustaset ja mainet ning erialaselt pädeva žürii kaudu anda noortele lauljatele erapooletut ja väärtuslikku tagasisidet, luua osalejatele nende esinemisest kvaliteetne video- ning fotomaterjal. Tänu otseülekannetele veebis on konkursi vaatajas- ja jälgijaskond ning kaasaelajate hulk erinevatest riikidest märkimisväärselt suur (u 3000 inimest iga vooru kohta), mis loob võimaluse kokku viia potentsiaalsed tööandjad ja andekad noored lauljad.

Vello Jürna nimeline vokalistide konkurss leiab aset 23.–27. novembrini Väike-Maarja muusikafestivali raames. Soovist edasi kanda tenor Vello Jürna mälestust sündis tema 50. sünniaastapäeval, 2009. aastal Väike-Maarja muusikafestival, mis hoiab läbivalt klassikalist joont. Festivali raames on 2009. ja 2013. aastal toimunud Vello Jürnale pühendatud vokalistide konkursid, mille eestvedajaks oli muusikute fond PLMF. 2020. aastal toimus konkurss taas Vello Jürna kodukohas Väike-Maarjas.

Sündmust korraldavad 2020. aastast Väike-Maarja muusikaselts ja Opera Veto koostöös Vello Jürna perekonna ning Väike-Maarja vallavalitsusega. Tänavuse Väike-Maarja muusikafestivali toetajad on kultuurkapitali helikunsti sihtkapital ja Lääne-Virumaa ekspertgrupp, Leader-programm, kultuuriministeeriumi regionaalsete kultuuritegevuste programm, Lääne-Viru omavalitsuste liit, Väike-Maarja vald, eraannetajad ja ettevõtjad.