« Tagasi

Väike-Maarjas ja Simunas tähistati Tartu rahulepingu aastapäeva

Väike-Maarjas ja Simunas tähistati täna Tartu rahulepingu sõlmimise 103. aastapäeva ning mälestati vabadussõjas langenuid.

Simuna koguduse õpetaja Enn Salveste märkis oma kõnes, et nimed ausambal peaksid olema kullatud värviga. „Kullakiht peal. Olgu see Esimesest maailmasõjast või rääkimata vabadussõjas langenud meestele. See, mis tol ajal sündis, oli selge ime," rõhutas kirikuõpetaja.

Väike-Maarja vallavanem Indrek Kesküla sõnas, et Tartu rahulepinguni jõuti läbi meie esivanemate vapruse ja tahte elada vabal kodumaal. "Selle lepinguga loodi võimalus pidada mõistlikke majandussuhteid nii naabritega kui ka rahvusvahelisel tasandil," kõneles Kesküla. Tema sõnul aeg muutub ning meil tuleb ühiskonnana olla piisavalt tark ja tugev, pidevalt arendada võimekust vabaduse eest seista ja meid – eestlasi – kaitsta ning emakeelse kultuuri lõngakeral kasvada lasta.

„Me peame ellujäämiseks suutma taastada võimekuse austada teist inimest, teist mõtteviisi. Suutma säilitada oskuse leida ja rakendada uusi ideid muutustega kohanemiseks ning samas hoida meie, eestlaste, põhiväärtusi ning meie elukeskkonda ja vaba mõtet."

2. veebruaril 1920 allkirjastati Tartus rahuleping Eesti ja Nõukogude Venemaa vahel, mis lõpetas vabadussõja ja millega Venemaa tunnustas Eesti iseseisvust.