« Tagasi

Wiedemanni keelepäeval räägitakse isiku- ja kohanimedest

Reedel, 22. septembril peetakse Väike-Maarjas järjekordset Ferdinand Johann Wiedemanni keelepäeva ja istutakse keeletammikusse laureaadi nimitamm.

Wiedemanni keelepäeva alustab kell 11 Väike-Maarja seltsimajas Väike-Maarja gümnaasiumi õpilane Kati-Ly Randviir ettekandega "Mis toimub keeletunnis, kui läbivaks teemaks on "Wiedemanni keeleauhind"?".

Seejärel tutvustab Tiina Paet tänavust keeleauhinna laureaati Peeter Pälli, kes omakorda räägib teemal "Wiedemann ja kohanimed".

Tiina Laansalu ettekande teema on "Nimekorraldusest nimenõuanneteni", Jüri Valge aga meenutab keeleauhinna ajalugu.

Kell 13 algab vestlusring laureaadi, esinejate ja õpilastega, mida juhib kaks aastat tagasi Wiedemanni keeleauhinna pälvinud Jüri Viikberg.

Kell 14.15 istutatakse keeletammikusse Peeter Pälli nimitamm.

F. J. Wiedemanni keeleauhind määratakse igal aastal ühele isikule väljapaistvate teenete eest eesti keele uurimisel, korraldamisel, õpetamisel, propageerimisel või kasutamisel. Eesti keeleteadlane Peeter Päll pälvis keeleauhinna järjepideva ning väärtusliku panuse eest eesti keele, kultuuri ja identiteedi kindlustamisse nimeuurija ja keelekorraldajana.

Emakeeleauhinna mõtte viis 1989. aastal ellu Väike-Maarja mees Jüri Sild. Tema kaudu jõudis Wiedemanni keeleauhind Rakvere külje alt endisest Energia kolhoosist Väike-Maarjasse. Kuigi 2004. aastast antakse auhinda välja riikliku autasuna, on seos Väike-Maarjaga säilinud. Igal aastal peetakse Wiedemanni keelepäeva ja laureaat istutab keeletammikusse oma nimipuu.

Keelepäeva korraldavad emakeele selts, haridus- ja teadusministeerium, Väike-Maarja vallavalitsus, Väike-Maarja gümnaasium ja Väike-Maarja seltsimaja.

 

Foto: Kristel Kitsing