« Tagasi

Sisekaitseakadeemia politsei- ja piirivalvekolledži Paikuse õppekeskuse klassiruumi seina kaunistab sügava tähendusega grafiti

Politseiametniku erialal õppiv Väike-Maarja gümnaasiumi 99. lennu vilistlane Merily Tambik kattis kriminaalmenetluse klassi seina grafitiga, et õppuritele meenutada politseiametniku rolli ja olulisust ühiskonnas.

Idee käis välja sisekaitseakadeemia politsei- ja piirivalvekolledži süüteomenetluse õppetooli vanemõpetaja Aare Talvere, kes soovis, et õppurid saaksid süüteomenetluse tundidest kaasa veidi rohkem, kui vaid menetluse reeglid.

„Tulevased politseiametnikud peavad mõistma, et nemad on eeskujuks teistele. Politsei esmane roll on abistada inimesi, sekkuda, kus tarvis ning vajadusel läbi viia ka süüteomenetlust, kuid seda tehes ei tohi ise reegleid rikkuda, isegi mitte kogemata. Politseinik peab olema õiglane igas olukorras, ka nende suhtes, kes ise on õigust rikkunud. Kõige hullem on karistada süütut inimest, kelle käitumine ei ole olnud õiguslikult süütegu. Sageli on see tingitud asjaolust, et ei pöörata tähelepanu inimesele ega otsita vastust küsimusele "Miks?". Sellise suure ebaõigluse vältimiseks on vaja õppida. Neist mõtetest inspireeritult sai valitud ka tekst klassiruumi seinale," selgitas Talvere. 

18 ruutmeetrit seinamaali valmis Merilyl kahe kuuga. Oma töös kasutas ta põhiliselt aerosoolvärve, suuremad ja väiksemad detailid tehti aerograafivärvidega ning lõpuks tulid appi ka akrüülvärvid. „Ma ei kahetse, et selle ettepaneku vastu võtsin ning plaani ka ellu viisin. See oli tore ajaviide. Kui saan teiste inimeste silmadesse sära tuua, teeb see mind väga õnnelikuks ja uhkeks," rõõmustas Merily.

Seinamaal annab edasi mitut mõtet. „Oleme iseenda vangla. Võti on muuta seda, kuidas me mõtleme ja tegutseme ning „ius est ars boni et aequi", mis tähendab tõlgituna „õigus on headuse ja õigluse kunst".

Ka väiksel maol pruuni aluse peal on Merily sõnul oma lugu. „Nimelt sisekaitseakadeemia lahtiste uste päeval oli üks nastik ennast maja sissepääsu juurde päevitama seadnud," naeris ta selle lustliku kokkusattumise üle.

Foto: Merily Tambik