« Tagasi

Meelespea hobiaednikule: taimekaitsevahendite kasutamine koduaias

Suur taimekasvatusaeg on käes. Selleks, et meie taimed oleksid terved, tugevad ning annaksid ka head saaki, vajavad nad hoolt ja kaitset. Kui mehaaniline umbrohu- ja kahjuritõrje ei aita, tuleb appi võtta taimekaitsevahendid. Koduaias võib Eestis registreeritud taimekaitsevahendeid kasutada, kuid seda tuleb teha vastutustundlikult. Põllumajandus- ja toiduameti (PTA) taimekaitse ja väetiste osakonna peaspetsialist Laine Järs tuletab meelde põhireegleid.

Koduaias võib kasutada ainult Eestis ametlikult registreeritud ja konkreetseteks tõrjetöödeks mõeldud taimekaitsevahendeid, mida on eelnevalt põhjalikult kontrollitud. "Eestis turule lubatud taimekaitsevahendite registrit peab PTA ja see on kõigile kättesaadav ameti  kodulehel," tuletab Järs meelde.

"Välismaalt kaasa ostetud või veebist tellitud taimekaitsevahendid on aga illegaalsed, sest nende koostises ja mõjus pole meil kuidagi võimalik kindel olla," rõhutab spetsialist. 

Taimekaitsevahendi kasutamisel tuleb väga täpselt kasutusjuhendit järgida

Taimekaitsevahendi kasutusjuhendist leiab konkreetse preparaadi kohta üksikasjaliku info nii koostise, kasutamise kui võimalike piirangute kohta. "Kõigepealt tuleb veenduda, et vahend on lubatud kasutada just sellel taimel, mida soovitakse pritsida. Tuleb jälgida õiget kulunormi, pidada kinni lubatud kasutuskordade arvust ja teostada töid vaid lubatud ajavahemikus," ütleb Järs. "Kui on soov taimekaitsevahendit kasutada kasvuhoones, tuleb enne veenduda, et see oleks üldse lubatud," lisab ta.

Toote märgistusel on välja toodud ka võimalikud täiendavad kasutuspiirangud. Näiteks tuleb pritsimistöödega olla eriti tähelepanelik veekogude läheduses ja pidada kinni veekaitsevööndi- ning teistest veeseadusest tulenevatest nõuetest.

Ohutusnõuetest tuleb rangelt kinni pidada

"Oluline on kõigist ohutusnõuetest rangelt kinni pidada ja kasutada isikukaitsevahendeid, sest nii kaitseme oma tervist ja ümbritsevat keskkonda," selgitab spetsialist. Pritsimistöid tehes tuleb arvestada ka ilmastikutingimustega. "Tuule kiirus pritsimise ajal ei tohi ületada 4 m/s ja õhutemperatuur ei tohi olla kõrgem kui 25ºC. Jälgida tuleb ka tuule suunda," toob Järs näiteid.  

Alati tuleb veenduda, et kasutatav seade oleks töökorras ja nõuetekohaselt puhastatud ning hooldatud. Turvalisuse tagamiseks taimekaitsevahendi hoiustamisel peab hoiuruum olema lukustatav ja märgistatud, väikeste koguste puhul sobib ka lukustatav kapp või konteiner. Hoiukohas peavad käepärast olema vahendid võimaliku reostuse likvideerimiseks. 

Elurikkuse hoidmiseks rakenda integreeritud taimekaitse põhimõtteid

Professionaalsele taimekaitsevahendi kasutajale on integreeritud taimekaitse (ITK) põhimõtete rakendamine kohustuslik, aga neid saab keskkonna ja elurikkuse hoidmiseks edukalt järgida ka oma koduaias. Spetsialisti hinnangul tuleb kõigepealt tõrjevajadust kriitiliselt hinnata.

Eelista alati mehaanilist umbrohu- ja kahjuritõrjet, samuti bioloogilisi ja teisi kemikaalivabu taimekaitselahendusi. Jäta keemiliste taimekaitsevahendite kasutamine viimaseks valikuks," toonitab Järs.

Veel tasub kasutada viljavaheldust, eelistada haiguskindlamaid ja vastupanuvõimelisemaid sorte, valida õige viljelusmeetod ja väetada tasakaalustatult," toob Järs esile mõned ITK põhimõtted. Põhjalikuma ülevaate  ITK põhimõtetest leiab PTA kodulehelt.

Ära unusta kasulikke putukaid

Kasutades teisi kodukeemia alla kuuluvaid tooteid nagu näiteks sipelgatõrjevahend ja teised putukamürgid, arvesta mesilaste ja teiste kasulike putukatega. Õitsvaid taimi pritsida ei tohi!

Kõik koduaiapidajad, kes on huvitatud täiendama oma teadmisi taimekaitsevahendite vastutustundliku kasutamise kohta, on teretulnud osalema PTA taimekaitsekoolitustel, mille kohta leiab täpsemat infot ameti kodulehelt.

Kasulikke viiteid PTA kodulehel:

Eestis turule lubatud taimekaitsevahendite register.

Integreeritud taimekaitse (ITK) põhimõtted.

PTA taimekaitse koolitused.

Foto: Shutterstock