Õhksoojuspump peab olema seadustatud
Väga paljud koduomanikud on endale paigaldanud soojuspumba (nii õhk-õhk, õhk-vesi kui ka maasoojuspumba). Soojuspump on kütteseade. Kahjuks kõik õhksoojuspumpade müügi ja paigaldusega tegelevad firmad ei informeeri ostjaid, et enne seadme paigaldamist tuleb taotleda ehitusteatist kohalikult omavalitsuselt. Paljud inimesed arvavad, et soojuspumpa ei pea ehitisregistrisse kandma, kuid õhksoojuspumba paigaldamise näol on tegemist ehitise välisilme ja ehitise tehnosüsteemide muutmisega ehk elamu ümberehitamisega. Nii varasemalt kehtinud ehitusseaduse kui ka hetkel kehtiva ehitusseadustiku mõistes kvalifitseerub ehitise tehnosüsteemi muutmine ehitise ümberehitamiseks, mille jaoks tuleb esitada kohalikule omavalitsusele läbi ehitisregistri (EHR) ehitusteatis koos ehitusprojektiga. Ehitusteatis on riigilõivuvaba. Pärast ehitusteatise kooskõlastamist EHR-is ja seadme paigaldamist tuleb esitada EHR-is ka kasutusteatis.
Ehitamiseks ja ehitise kasutamiseks vajalike lubade olemasolu ning nõutavate teavituste ja teadete esitamise eest vastutab hoone omanik.
Vajalikud dokumendid võib koostada omanik ise. Vastava teenuse võib tellida ka soojuspumpa paigaldava ettevõtte käest.
Õhksoojuspumba paigaldus kortermajale nõuab kaasomanike nõusolekut või korteriühistu juhatuse nõusolekut.
Seadustamata õhksoojuspump võib omanikule kaasa tuua erinevaid probleeme kohaliku omavalitsusega, kindlustusega või kinnisvara ostu/müügiga. Eelkõige seetõttu, et hoone/korteri tegelikud andmed (sh küttesüsteemi kohta) erinevad ehitusregistri andmetest.
Kontrolli käigus on omavalitsusel õigus teha omanikule ettekirjutus pumba seadustamiseks või korduva rikkumise korral trahv. Kellel on õhksoojuspump juba paigaldatud, võivad seadustamiseks esitada andmete esitamise teatise koos joonise, asukohaskeemi ja piltidega.
Õhksoojuspumpade seadustamise küsimuses palume ühendust võtta ehitusspetsialisti Virgo Veedleriga, tel 524 9112, e-post virgo.veedler@v-maarja.ee.
Annika Aun
järelevalvespetsialist