Näkiuurimiskeskuses tähistatakse üürikest vähipüügihooaega Wähja festivaliga

6. augustil peetakse Lääne-Virumaal Näkiuurimiskeskuses Wähja festivali, kus tutvustatakse eestimaist jõevähki – kes ta on, kuidas püüda, valmistada ja süüa. Festivali sisustab kohaliku toidu laat tegevustega kogu perele ning sündmuse võtab kokku pidulik vähiõhtusöök kontserdi saatel.

Vähipüügihooaeg Eestis kestab vaid augustikuu vältel ning selle harrastajatel peab olema ette näidata vähipüügiluba. Wähja festivali eesmärk on tuua vähisõbrad üle Eesti kokku ning edendada nii kogukondlikku kalapüügi- kui ka toidukultuuri.

„Kuigi vähi kohta on Eesti pärimuses rohkelt legende, on ta tänasel päeval meie toidulaual siiski üsna võõras tegelane," räägib festivali eestvedaja ja vähipüügi entusiast Kaur Salus. „Vähki ei leidugi meie vetes rohkelt. Seda enam tahame tõsta teadlikkust, milliseid maitsvaid roogasid vähist teha saab ja kuidas toorainet austusväärselt lõpuni ära kasutada. Vähki ei peagi olema palju. See on delikatess. Peaasi, et on hea ja õigesti tehtud," lisab Salus.

Festivalil astuvad üles vähiuurijad Margo Unt ja Mati Kivistik, kes räägivad lähemalt jõevähi populatsioonist, selle eripäradest, vähipüügi eetikast ja praktikast. Kohal on ka Keskkonnaameti esindus, kes tutvustab aga võõrliike. Samuti leiab aset vähinata valmistamise töötuba võrgumeistritelt Saarevõrk.

Maitseelamuse Koja meistrid Tauno Laasik ja Triinu Akkermann viivad läbi vähiroogade õpituba. Kokad toimetavad läbi päeva festivali alal ja näitavad huvilistele, mida vähiga pihta hakata ja kuidas kasutada toorainet loovatel viisidel lakast sõrani.

Festivalimelu loob kohaliku kauba laat. Lisaks kalaroogadele on esindatud pagaritooted, küpsetised, juust, vein, kastmed ja vürtsid, värske köögivili ja kartul, lihatooted jpm. Kaup kohalikelt tegijatelt, mida poelettidelt ei pruugi leida. Laadalt leiab ka senisest enam käsitööd – nahatööd, keraamika, graafika, puidust nikerdused, sepistused, vähimõrrad ja natad. Pere pisematele on avatud lasteala. Laadapäeva veab muusik Mait Trink.

Festivalipäeva võtab kokku pidulik 7-käiguline vähiõhtusöök koos kontserdiga. Õhtusöögiks on end Põltsamaa jõe äärde sisse seadnud restoran Rataskaevu 16, eesotsas peakokk Veiko Ojalaga. Muusikalise etteaste annab duo Saara Pius ja Toomas Uibo. Kontserdil tulevad esitusele nii David Bowie, Tears for Fearsi, Joni Mitchelli hitid, kui ka Urmas Alenderi legendaarsed palad.

Tänavune Wähja festival leiab aset kolmandat korda. 2021. aastal pälvis ettevõtmine Väike-Maarja valla aasta teo tiitli.

Wähja festivali pileteid saab soetada väravast. Sissepääs 3€, lastele prii.
Piletid Wähja festivali õhtusöögile on välja müüdud.
Kontserdipiletid, mis sisaldavad ka kausitäit vähisuppi, on saadaval Piletilevis.