4.07.18

Emumäe maastikukaitseala

Emumäe maastikukaitseala on loodud 1959. aastal Emumäe kui maastiku üksikelemendi kaitseks. Emumägi on Pandivere kõrgustiku kõrgeim mägi, mille absoluutne kõrgus on 166,5 m, suhteline kõrgus on ligi 50 m. Tegemist on Pandivere kagunõlva voorestatud pinnamoe väga ilmeka liustikutekkelise pinnavormiga, mida iseloomustab voore, oosi ja ripporgude kompleks. Oos on voore kagupoolsel osal. Arvukalt esineb sügavaid sulglohke, orge ja oitusid. Emumäest idas on Peetla raba. Muistendi järgi olevat Emumäe teinud Kalevipoja hobune Peetla rabast kraabitud mullast. Nüüdseks on kaitseala piirid laienenud, hõlmates Pandivere kõrgustiku servamoodustiste massiivi maastiku. Kaitseala pindala on 539,2 ha.

Emumägi

Emumäe otsa on rajatud 21,5 meetri kõrgune vaatetorn, kust selge ilmaga paistab 20-30 kilomeetri kaugusele. Sealt avaneb vaade traditsioonilistele põllumajandusmaastikele, mille vahetavad kaugemal välja Endla looduskaitseala ja Alutaguse metsad.
Emumäe vaatetorni lähiümbrus koos Salla mõisapargiga on oluline turismiobjekt. Emumäel on lisaks vaatetornile veel kännumaja "Emumemm", päikesetõusumaja, Mursi kalmistu (rajatud 1920-1930) ja telkimis- ja piknikuplatsid.

Emumäe maastikukaitseala kohta leiate täiendavlt infot Keskkonnainfo kodulehelt.

 

Toimetaja: -