2.07.18

Simuna kihelkonnapäevad

VIII Simuna kihelkonnapäevad toimusid 2014. aastal Rakkes.
Simuna kihelkonnapäevad 23.-25. mail 2014 
Emumäe jooks ja laat 25. mail 2014  

***

Simuna kihelkonnapäevad said alguse 1991. aasta 23. juunil Simunas kolme valla – Avanduse, Rakke ja Laekvere - isetegevuslaste ühise kontserdi, lasteürituste ja simmaniga.

Järgmine kihelkonnapäev toimus 1994. aastal Rakkes, kus korraldati spordivõistlused lastele ja mängiti korvpalli. Lisaks toimus kolme valla taidlejate pargikontsert, Rakke mäel simman ja pidu Rakke klubis.

1998. aasta 23. juunil oli korraldajaks Laekvere vald. 
Toimus kolm kontserti: pisikeste "Piller-Pall", kus esinesid kolme valla lapsed, simman "Muru tahab tallamist", kus astusid üles kõik tantsijad, rahvamuusikud ja ansamblid, ning kontsert "Halli pead austa", kus kolme valla eakad esitasid toredaid kavu. Õhtul igas vallas oma jaanituli. 24. juunil toimus Simuna kirikus tänukontsert, kus esines lastekoor Ellerhein.

2001. aasta 8. ja 9. juunil toimusid kihelkonnapäevad taas Simunas. Tähistati kihelkonnapäevade kümneaastast juubelit.
Tähtsaimaks sündmuseks oli laulupüha, mille traditsioon algas 135 aastat tagasi Simuna kirikus. Tollel ajal oli Simuna kirikus köstriks V. Normann, kes andis oma viljaka tegevuse ja eeskujuga tõuke koorilaulu arengule terves kihelkonnas. Seepärast toimus 8. juunil kihelkonnapäevade avamine kirikus, kus leidis aset ka sümboolne sündmus - avati pidulikult kolme valla abil taastatud kirikutorni trepp.

9. juunil oli kavas palju põnevat kihelkonna käsitöölaadal, mis seati üles rahvamajas. Kuulsime lõbusat puhkpillimuusikat Rakvere saksofonikvartetilt, lastel oli külas onu Frederik ja üles astusid taidluskollektiivid. Simuna kirikus toimus laulupüha avamine, esines Virumaa poistekoor ja ettekandele tuli Urmas Sisaski regilauluetendus "Laulu jõud" ning toimus kihelkonna laste- ja ühendkooride kontsert. Õhtul oli rahvamajas kihelkonnasimman.

V Simuna kihelkonnapäevad toimusid 2003. aasta 6. ja 7. juunil Rakkes. 
6. juunil oli Simuna kirikus kihelkonnapäevade avamine, lauljate tervituskontsert ja Eesti Filharmoonia kammerkoori kontsert. 7. juuni oli väga sportlik, sest toimus rattamatk marsruudil Laekvere-Simuna-Rakke, põnevad teatevõistlused Rakke mäe staadionil, valdadevaheline võrkpallivõistlus ja erinevad võistlused lastele. Õhtul pidasime kogu kihelkonna rahvatantsijate ja rahvamuusikute osavõtul vahva rahvatantsusimmani Rakke mäe staadionil ning pidu jätkus Rakke klubis tantsuõhtuga.

VI Simuna kihelkonnapäevad korraldas 25.-28. mail 2006. aastal Laekvere vald. Päevadega seoses toimus palju huvitavaid üritusi: avati Muuga maanaiste seltsi ruumid, Rakke suveteatris salvestati ETV telesaade "Laulge kaasa!", Avanduse, Muuga ja Salla mõisates etendati mõisalugusid, kuulati mitmeid kontserte ja tantsiti Väikeste Lõõtspillide Ühingu saatel. Laekvere vald andis kihelkonnapäevade teatepulga taas Simunale.

VII Simuna kihelkonnapäevad 27. ja 28. mail 2011. aastal tähistasid 20 aasta möödumist esimestest kihelkonnapäevadest ja need toimusid taas Simunas. 
Päevad avati Vabadussõja ausamba juures Väike-Maarja, Laekvere ja Rakke vallavanemate osavõtul, kuulati "Hingemuusika" kontserti Simuna kirikus, kus esinesid sopran Pille Lill ja Läti rahvusooperi muusikutest koosnev puhkpillikvintett Ensemble Livonia. Järva-Jaani priitahtlikud pritsimehed esinesid lavalugudega "Ennetus eelkõige" ja "Tuli lahti!" ning kohal oli ka ennetustöö tuletõrjeauto Ennetuse Eedi. Retrokinos oli filmisõpradel võimalik näha vanadest multi- ja dokumentaalfilmidest, reisialmanahhidest ja ringvaadetest koosnenud filmiprogrammi. 

Simuna rahvamajas sai vaadata kolme etendust kahelt kihelkonna näitetrupilt. Simuna Vabatahtliku Tuletõrje Seltsi näitering etendas kaht Oskar Lutsu lavatükki, "Kalevi kojutulekut" ja "Valimisi", Venevere näitering Kaido Liiva näidendit "Onu Alberto miljonid". 

Jäeti pidulikult hüvasti Avanduse mõisaga, mille uueks omanikuks sai osaühing Kuukala, seni mõisahoones paiknenud valla allasutused - raamatukogu, muusikakool ja noortekeskus - kolisid mujale.
 
Avanduse mõisas kuulati Väike-Maarja muusikakooli õpilaste ja laululaste ühiskontserti, millele järgnes operetikontsert, kus esinesid sopran Margit Saulep ja tenor Alar Haak, klaveril Ülla Millistver. Mõisa ees toimus suur simman, kust liiguti ühise rongkäiguna rahvamajja tantsupeole.

Fotosid VII Simuna kihelkonnapäevadest   

 

Toimetaja: -