Mida peab teadma 2025. aastast kehtima hakkava ümardamisreegli kohta?

Alates 1. jaanuarist 2025. a on euro kasutusele võtmise ja eurodes tehtavate sularahamaksete arvel­damise seaduse (EKVS) järgi kõigil kaupmeestel kohustus ümardada ostukorvi lõppsumma viie sendi täpsusega, kui makstakse sularahas. Ümardamisreegli eesmärk on vähenda­da 1- ja 2-sendiste hulka sularaharingluses, sest makstakse pisisentidega harva ja nende tootmine on ressursimahukas, kuid vahetusrahaks on neid siiski tarvis. Ümardamisreegliga kaob vajadus neid juurde toota.

PANE TÄHELE, ET ÜMARDAMINE TOIMUB:

  • Ainult sularahamakse korral. Maksekaardiga või muul viisil tasutavat summat ei ümardata.
  • Ainult ostukorvi lõpphinnale. Üksikute toodete hindu ei ümardata. Kui sularahaga ostetakse vaid üks toode, siis selle toote hind ongi ostukorvi lõpphind ja seda kassas ümardatakse.
  • Kui kauba eest tasutakse osaliselt sularahaga ja osaliselt kaardiga/kinkekaardiga/lojaalsuspunktidega, siis ümardatakse vaid ostu lõpphind, juhul kui selle eest tasu­takse sularahaga.
  • Kui kaupmees tagastab kliendile toote/teenuse hinna sularahas, siis ümardatakse summat samadel põhimõtetel nagu ostutehingu korral – olenemata sellest, kas ostutehingul tasuti maksekaardiga, sularahas või kombineeritult.
  • Kui pandipakendi eest tasutakse sularahaga.

 

Ümardamisele ei kuulu:

  • pensionid ning kõik sotsiaalkindlustushüvitised ja -toetused*
  • kõik tööga seotud tasud (põhipalk, muutuvpalk, lisatasud, preemiad jt)*
  • riiklikud ja kohalikud maksud, lõivud ja trahvid*
  • munitsipaallasteaedade ja hoolekandeasustuste kohatasud*

*Kui makse eest rakenduvad eraldi teenustasud, siis nende tasumisel sularahas tuleb rakendada ümardamisreeglit.

 

KUIDAS ÜMARDAMINE TOIMUB?

Kui ostu eest makstakse sularahaga, tuleb müüjal ümardada ostukorvi lõpphind kassas üles-või allapoole lähima viie sendini. Selle tulemusel on sularahas makstes ostukorvi lõpphind kuni kaks senti kallim või odavam.

Ostusumma, mis lõpeb 1, 2, 6 või 7 sendiga, ümardatakse allapoole.

Ostusumma, mis lõpeb 3, 4, 8 või 9 sendiga, ümardatakse ülespoole.

NÄIDE

  • Kui ostukorvis on kaks toodet hinnaga 2,28 eurot ja 15,33 eurot ning ostja soovib tasuda sularahas, siis kummagi üksiku toote hinda ei ümardata. Küll aga ümardatakse kassas ostukorvi koguhinda: see langeb 17,61 eurolt 17,60 eurole. Kaardiga maksja tasub ostu eest ikka 17,61 eurot.
  • Kui ostukorvis on ainult üks toode hinnaga 2,28 eurot ja ostja soovib tasuda sularahas, siis ümardatakse kassas ostukorvi maksumus 2,30 eurole. Kaardiga maksja tasub ostu eest ikka 2,28 eurot.


Ümardamisreegli kehtestamine ei piira kauba või teenuse hinna määramist ja avaldamist ühe sendi täpsusega. See tähendab, et kaupmehed võivad endiselt määrata hinnaks näiteks 3,99 eurot.

1- ja 2-sendised jäävad pärast ümardamisreegli kehtestamist ametlikuks maksevahendiks – nendega saab jätkuvalt maksta ja neid tuleb vastu võtta. Täielikult saaks 1- ja 2-sendised käibelt kõrvaldada vaid Euroopa Liidu tasemel tehtud otsusega ja sellist plaani praegu pole. Eesti seaduse kohaselt on kaupmees kohustatud vastu võtma korraga kuni 50 kehtivat käibemünti sõltumata nende väärtusest.


Eesti Pank

www.eestipank.ee